גם הבוקר אין לה מה ללבוש?

7.00 בבוקר, המתבגרת עומדת מול הארון ואין לה מה ללבוש. שוב.
אבא צועק מהסלון "חצי שעה ליציאה", אבל היא לא מסוגלת לזוז. כי אין לה מה ללבוש.
אמא מוזעקת לחדר הילדה:
– "אמא אין לי מה ללבוש "
– "אבל יש לך שקית מלאה טייצים בחדר"
– "אבל עוד לא החלטתי אם אני לובשת אותם"
– "התלבטנו בחנות יותר משעה"
– "אבל אני עדיין לא בטוחה, תגידי הג'ינס הולך עם חולצה תכלת וסווטשירט לבן ?"
בסוף היא מגיעה בזמן לבית הספר, הבוקר זה הצליח לכם , אבל מאז שהיא רשמית בגיל ההתבגרות (מתי זה קרה ולמה לא התקבלה אזהרה מראש?) שעות העמידה מול המראה מתרבות, טקסי הסרוק, הצחצוח והטיפוח מתמשכים ולשם קניית הבגדים המשותפת עליכן  לפנות לפחות חצי יום.
התבוננתם פעם על נערים ונערות בגיל ההתבגרות, הם מתנהגים כאילו בכל רגע נתון המצלמות של Google Maps מכוונות אליהם ועומדות לשדר את תמונתם העדכנית לכל העולם: הם מסדרים את ההליכה, מיישרים את החולצה ומחליקים את השער, בכל דקה.
מישהי שאני מכירה מקרוב טורחת להיטיב את הקוקו מול המצלמות של כביש 6.
ואצל הבנות זה חשוב במיוחד –  הן הולכות בקבוצות וכל חברות הקבוצה לבושות באותה דרך: יש את קבוצת המקובלות, קבוצת החנוניות, וקבוצת ה"לא שמות על אף אחד". הקבוצה שומרת עליהן אבל יש לזה מחיר – את חייבת להתאים את עצמך לקוד הלבוש וההתנהגות של הקבוצה.
אז למה קשה לה להחליט מה ללבוש? אולי פשוט לא ברור לה עדיין לאיזו קבוצה היא שייכת, בכל זאת, הרי היא רק התחילה חטיבה והכול כל כך חדש ומבלבל.
חוקר המוח, ד"ר ג'יי גייד, צילם במשך שנים רבות את מוחה של בתו , סשה,  בעזרת מכשיר ה- . MRIגייד מצא כי בגיל ההתבגרות המוח נמצא בתהליך התפתחות מהיר, והחומר האפור המכיל תאי עצב רבים  מתפתח בקצב מואץ. לעומתו, החלק הקדמי במוח, שאחראי על כושר השיפוט והארגון, הוא החלק המתפתח בסביבות גיל 25. ממצאיו של ד"ר גייד מספקים הסבר מדעי להתנהגותם המוטרפת לעיתים של מתבגרינו וזוהי הסיבה שלצפות ממתבגר לקבל החלטות ביעילות או לשמור על חדר מסודר זה בערך כמו לבקש מילד בן שנתיים לבקש סליחה על מעשיו (וגם להבין את משמעות החרטה )

אז מה בכל זאת אפשר לעשות? הרי הארון כבר מתפוצץ, הארנק כבר התרוקן ולמתבגרת עדיין אין מה ללבוש…
בסדנאות לאמהות ובנות בגיל מצווה שאני עורכת, אנחנו מדברות על האופנה, על הצורך להראות כמו כולן ועל איך בכל זאת אנחנו מתנהלות עם בחירה אישית, בחירה של תקציב (בינינו, לרכוש ב-900 ש"ח מגף שבאוסטרליה משמש את מגדלי הכבשים, זה חכם?) ואיך ניתן לאהוב מחדש גם את הבגדים שיש לנו בארון.
ובינתיים, עד שהתובנות יפלו, יכולת קבלת ההחלטות תתגבש וחשיבות ההופעה החיצונית תקבל את הפרופורציות הנכונות ,קבלו עצה קטנה שיכולה להציל לכם את הבוקר :  הערב, רגע לפני שהסבלנות הזמן וההומור אוזלים, הקדישו כמה דקות ובחרו יחד את הבגדים למחר.
מניסיון אישי – זה עובד ומשתלם.

הכותבת היא אם לשלוש בנות, מנחת קבוצות לאמהות ובנות בגיל מצווה מטפלת בבני נוער ומשפחות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × five =