פורים שמח? חג פורים למתבגרים הוא לא תמיד שמח

חג פורים הוא צו החברה להיות שמח ומבדח ביום מסוים. ומה אם אני מתבגר זועף וביישן שלא בא לו להיות כמו כולם?
חג פורים נוכס בידי עולם המבוגרים והפך להיות חג שבו חייבים להתחפש, להיות שמח ולהעלות לפייסבוק את התמונה של הילד בתחפושת שעבדתי עליה שבוע שלם. אצל חלק מהמתבגרים זה ממש לא עובד ככה. החג מבאס מתסכל ולפעמים נגמר בבכי. וזה ממש בסדר, הרי הם אמורים למרוד בחברת המבוגרים בגיל הזה.
בגן הילדים של בתי, בעודי צופה בעונג בילדים העולצים בתחפושות צבעוניות, נדדו מחשבותיי אל בתי המתבגרת אשר טרחה על תחפושת עד השעות הקטנות של הלילה וכשהיא קמה בבוקר פתאום התחפושת כבר לא עמדה בציפיות. תחקיר קצר בין הורי הגן העלה שאני ממש לא לבד. בנו בן ה-14 של ידידי הלך עם התחפושת בשקית כי לא החליט עד הרגע האחרון אם זה בסדר להתחפש לאשה, חברתי סיפרה בעצב שבנה המתבגר הודיע לה שהוא לא מתחפש ולא הולך לבית הספר. להתחפש זה ילדותי ומאולץ, אמר לה. אחד האבות בגן שהקשיב לשיחה סיפר לנו שגם הוא לא התחפש מהרגע שעמד על דעתו. אגב מדובר בטייס במילואים ואיש היי טק בהווה , אדם מתפקד לכל הדעות.
שמתי פעמיי אל בית הספר שם הבחנתי בעובדה מעניינת , ככל שהתחפושת הייתה מושקעת יותר הילד שבתוכה נראה עצוב יותר. בכל זאת, זה לא פשוט עבור ילד להסתובב יום שלם בתוך מבנה ענקי מקרטון כשכולם שואלים אותו למה הוא התחפש .
האם שמתם לב שככל שהילדים מתבגרים מתרחש תהליך מעניין סביב חג הפורים?
בגיל הגן הם עולצים על האפשרות לצאת מהבית מחופשים בשלל תחפושות אשר נקנו במיטב כספי ההורים. כאשר הם גדלים זה מתחיל להיות מסובך.
בבית הספר הרחיבו את רוח החג והמצווה היא להגיע בכל השבוע של פורים באביזרים, פיז'מות, שחור לבן וכד'. כיוון שמדובר במצווה של בית הספר הרי שהילדה חשה שמדובר בצו שיש להתמרד נגדו ולכן הודיעה לי שזה דבילי והיא לא   הולכת עם אביזרים לבית הספר. כשחזרה הילדה הבייתה היא הודיעה לי מבואסת שהיא הייתה היחידה שלא באה עם אביזרים. נראה שהיא החלה להבין שיש מחיר למרד.
כאשר הם מגיעים לחלק המעצבן של  גיל ההתבגרות הם נמצאים בעיצומו של הקונפליקט, מחד הם זוכרים שחג פורים הוא חג שמח ביסודו והם רוצים להרגיש את השמחה הטהורה של ההתחפשות בגיל הילדות ומאידך הם עסוקים במחשבות מבלבלות שעיקרן הן : "מה יחשבו חבריי על התחפושת שלי, האם אצא מגוחך ואיך אפשר להיות לא מגוחך ועדיין להתחפש, ובכלל מה משמח בתחפושת ולמה אני חייב להיות שמח דווקא עכשיו?"
בפורים הבא אני ממליצה להורי המתבגרים להבין שהם באמת צודקים ( כרגיל ),  שזה ממש בסדר אם הם מחליטים שלא מתאים להם דווקא עכשיו להיות שמחים, שזה לא באמת יצירתי להתחפש כשאומרים לנו והאמת היא שזה קצת משעמם להסתובב בבית הספר מחופשים ולא לעשות כלום.
ההבנה הזו עשויה למנוע את הדמעות של הילדים ואת החשש של ההורים שמשהו ממש לא בסדר עם הילד או הילדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

13 − one =