לב במקום הנכון

" איך אני אדע אם את מטפלת טובה ? אין מטפלים כמוך באתר של מידרג ובכלל מה זה המקצוע הזה ….

פסיכותרפיה דינמית את אומרת ? מה ההבדל בין זה לבין פסיכולוגית ?  אה , את עו"ס קלינית ומטפלת זוגית … מה זה כל המילים האלו? מה זה אומר בכלל .

המליצו לי עלייך אמרו לי שאת עוזרת אז עכשיו אני אבוא אלייך פעם בשבוע , אספר לך את כל הכאבים שלי , זה יעלה לי כסף ( ולא מעט ) ואיך אני אדע שזה עוזר לי ? אני צריך להאמין שזה יעזור לי .

אני ואמון זה לא הולך תמיד טוב ,  העולם איכזב אותי כל כך הרבה פעמים  .

אני מרגיש שאין לי מצפן והמון פעמים אני פשוט לא יודע מה לעשות .

האמת שאני לא בטוח שהיה לי בכלל אי פעם מצפן .

אני לא מכיר אותך ואת לא מכירה אותי .

שמעתי עלייך דברים טובים,  אבל זה לא אומר כלום .

אני אתן לך צ'אנס כי את היית נחמדה אלי בטלפון וגם זמינה . קבעת לי פגישה די מהר והייתה לך סבלנות, גם כשביקשתי להזיז את הפגישה כי פתאום קיבלתי רגליים קרות ולא הייתי בטוח שאני רוצה לבוא .

אני חייב לספר לך שלפני שהגעתי אלייך ניסיתי  להתקשר לעוד כמה מטפלות כמוך  וזה היה נורא קשה . לא היה להן זמן , הן לא היו זמינות בטלפון ואני כבר כמעט התייאשתי. הרגשתי שאני לבד נורא וכולם בעולם הזה נורא עסוקים , אני לא מצליח לדבר עם אף אחד. רק מענה אלקטרוני עונה לי בכל מקום,  אולי זה לא נראה ככה אבל אני מרגיש בודד ואבוד ."

אני שומעת את הטקסט הזה בקליניקה,  אבל האמת היא שהוא התנגן לי בראש בגרסה זו או אחרת גם כשאני הייתי זקוקה לעזרה .

זה התנגן לי בראש כשהייתי זקוקה לרופא , רופא פרטי שהייתי  מוכנה לשלם לו הון קטן.

יותר מהכל היה לי חשוב שהוא יהיה בן אדם , שידבר איתי בגובה העיניים .

זה התנגן לי בראש כשהייתי זקוקה לפיזיותרפיה או  למוסך אמין וגם כשהייתי זקוקה בעצמי לטיפול .

 אני רוצה להרגיש שהאדם שאני פונה אליו , יהיה אדם שהלב שלו נמצא במקום הנכון

אחר-כך אני כבר אבדוק מה הוא למד וכמה שנים של נסיון יש לו .

וינקוט השתמש במושג " מושקעות אימהית ראשונית " , אוגדן מוסיף ומתאר את המצב כ–  subjectless state המשמעות היא שבהתחלה  הדמות המטפלת צריכה להתאים את עצמה באופן מדוייק לצורכי המטופל. אחר כך כבר יהיו כשלים . אבל בהתחלה – נדרשת התאמה מדוייקת .

ההתקשרות הראשונית מול איש המקצוע מתרחשת עוד לפני שנפתחה הדלת והתקיים המפגש.   במענה הטלפוני הראשון , במידע שהוא אוסף ברשת או מחברים .

נימת הקול של המטפל , האם נשמע שיש חיוך מאחורי הטלפון או שמא קוצר רוח  , האם יש איפשהו ברשת תמונה של האדם שאני פונה אליו ומה אני מרגיש מול הבעת הפנים בתמונה?

האדם הפונה לטיפול בודק האם המטפל נגיש לו על פי צרכיו .

יש אנשים שנגישות רבה והענות מיידית יחוו להם כאילו למטפל אין עבודה והוא זמין מדי – כלומר הוא איש מקצוע לא מספיק טוב . יש כאלו שאם לא יקבלו מענה מיידי,   יחוו דחייה ועלבון .

כל אלו מספקים לאדם שמולנו רמזים רבים עלינו , כמו הפרומונים שנישאים באוויר , אלו מרמזים לפרפרים היכן נמצאת ההתאמה המושלמת עבורם  כך גם המטופל והמטפל בודקים התאמה הדדית. עוד לפני שנפגשו .

מעניין איזה פרומון יש ללב שנמצא במקום הנכון. אי אפשר לראות ואי אפשר להריח , אפשר רק להרגיש .

 

דילוג לתוכן